ומה בעניין צוואר ארוך?

כמורה לשיטת הפילאטיס הקלאסי אני מחפשת דימויים שיסייעו לתלמידיי להבין למה בדיוק אני מתכוונת. דימוי נכון וטוב לכול הוא נדיר מאחר ולאחד מדבר דימוי כזה ולשני אחר בדיוק. אני משתדלת למצוא דימויים אוניברסאליים ככל הניתן על מנת שהשיעור יזרום ויעבור בקלילות כי בכול זאת הבטן שורפת נורא...

בחיפושי הרבים מצאתי ביטוי שיכול לסייע לרוב תלמידיי והוא "הבנות מתאילנד". אני כמובן מציגה אותו על דרך הסיפור, "מי היה בתאילנד? מה, אחרי צבא? נו, והיית בצפון? יפה שם נכון? ביקרת בשבט "ארוכות הצוואר"? אז הנה, אני רוצה שלרגע ננחת בתאילנד בשבט ההוא, ונאריך את הצוואר".

עובד חבל על הזמן....

אז מה יש לנו פה מבחינת שיטת הפילאטיס?

אנחנו מעוניינים להאריך את מיכלול השרירים בתהליך האימון. ההארכה מתבצעת כאשר אנחנו מותחים ומחזקים את השריר העובד משני קצוותיו כך שהשריר עובד בשיא תפארתו, בביצוע התנועות השונות בתרגיל המסוים. הרעיון מאחורי הרצון הנ'ל הוא כי שריר ארוך הינו חזק וגמיש יותר. כאשר אנו נאריך את השריר הכי קרוב למקסימום שלו נקבל מרווח מפרקי נאות בין החוליות ושאר המבנים והגורמים האנטומיים, עומס יירד מהמבנים הללו והשרירים יוכלו לנוע בגמישות ובחופשיות מה שיגדיל את טווח התנועה של אותו המפרק, כאשר המפרק נע בחופשיות רבה יותר בשל טווח תנועה גדול יותר אנו גם משמרים את טווח התנועה ויותר מכך מאפשרים התנהלות בחיי היומיום נוחה, נעימה וקלה יותר. כמובן שהגוף גמיש וחזק יותר ופחות חשוף לפציעות.

צוואר ארוך ועורף ארוך הינם חשובים ביותר מאחר ונוצר מתח רב במפרקי הצוואר השונים בשל עבודת הגוף לנשוא את הראש, תנועות הידיים והכתפיים, יציבה לקויה, התנהלות יומיומית ועוד. כאשר הצוואר זקוף וארוך בזמן התרגול הגו והגב מתיישרים בעקבותיו ולכן אנחנו המורים המעוניינים להשיג גו וגב בריאים וחזקים מייחסים חשיבות לצוואר ולעורף הארוך.

כמו כן, תנועה חלקה וקלה במלוא טווח התנועה אשר הצוואר מסוגל לייצר חשובה לתפקוד היומיומי, תוריד מהמתח, תתרום ליציבה נכונה.